Mateřské mléko prostě nahradit nejde

Kojení vašim dětem prospívá v každém věku

Text Markéty Květoňové ( www.kojimenosime.cz )o tom, že žádná náhražka není pro dítě lepší než vaše mateřské mléko.


Mateřské mléko nahradit prostě nejde...

V žádném věku.

Nejmoudřejší příroda to zařídila dokonale, nic dokonalejšího není, nevyrobíme a pravděpodobně ani nemá cenu se o to pokoušet! Prvním faktem, který je třeba zmínit hned na začátku, je ten, že každá žena může kojit, každá žena je toho schopna, je k tomu náležitě vybavena ona i její dítě. "Diagnostikovaná" nevhodná prsa, slabé mléko, málo mléka, dítě, které se nepřisává správně, matka, která není schopná kojit apod...považuji za vymyšlené problémy posledních let...Není to možné! Evoluční sebevražda by byla jistá!

Faktem, který nelze zpochybnit tedy zůstávají dokonalé schopné ženy a jejich dokonalé a schopné děti. Trh s umělým mlékem (už ten název brrr....) je velmi pestrý, a i když se výrobce bude moct přetrhnout, aby nám sdělil, že právě to jeho mléko je nej, pravdou zůstává, že je vyrobeno z mléka kravského, tedy z mléka primárně určeného pro telátka. Pojmy jako premium, pronutra, complex, senzitive, combiotic, omega, bifidus a jiná cizí slova, ale i tolik diskutované dodání železa nás nějak podvědomě nutí myslet si, že je to vlastně asi vážně dobré. Přeci jen je všude kolem sebe slyšíme a vždy jsou spojena s kvalitou pro naše zdraví. Výrobci nás utvrzují důkazy, kdy se nespokojené miminko rozešťastní ve chvíli, kdy dostane láhev právě s jejich produktem. Ve skutečnosti jsou skutečně šťastnými akorát právě oni výrobci.

O mateřském mléce by se dalo mluvit mnohem bohatěji, ale to reklamu nepotřebuje, je zadarmo a dostupné kdykoliv. Tak možná někdy můžeme získat dojem, že je to vlastně to nejlepší pro dítě, to se tak nějak ví, ale jen co povyroste, může dostat něco jiného...něco, co je primárně určeno telátkům, ale koupíme to pod "značkou kvality", zaručeně nejlepší na trhu, protože všem jde o to, abychom měly zdravou společnost. Vlastně v té nejlepší víře děláme to nejlepší pro naše děti. Musí to být kvalitní, je to přeci i tak drahé a jak známo za kvalitu se platí, na tom se asi shodneme.

Mediálně se kojení moc nepodporuje, ano i v reklamě na umělou výživu se musí zmínit prvních 6 měsíců, existuje na to určitý kodex, pak ale přichází velký střih a od teď můžete pokračovat s naší výživou. S politováním jsem zjistila, že tento mýtus skutečně mezi ženami občas koluje, nedivím se, nikde na vás nečíhají nápisy, spoty a slogany, že kojení je prostě to nejlepší, co můžete svému dítěti dát do dvou a více let. Že je mateřské mléko živá substance, která se mění podle potřeb dítěte, v každém jeho věku! Že správné mikrobiální osídlení střev, které je zodpovědné za zdravotní stav člověka, funguje dokonale jen tehdy, je-li dítě kojeno. Kojení je niterný vztah s matkou, ve kterém neexistuje restart. Kojit můžou skutečně všechny ženy! Společnost není příliš ochotná hledat příčiny nesnází s kojením, naopak volí cestu sdělení, že skutečně existují ženy, které nejsou schopny kojit. Bohužel. Cesta je snadná, má ale jedno velké ale! Musíme si dovolit věřit, že my i děti to umíme! Nesmíme si nechat namluvit, že příčinou je něco v nás, nebo že naše dítě se kojit prostě neumí.... Schválně kolik žen ve vašem okolí máte, které nebyly s dítětem po porodu separovány ani na chvilku, které zažily skutečně nepřetržitý bonding, samopřisátí dítěte a nenarušované, neomezované a kontinuální kojení dle potřeb. To je ta pravá cesta. Předchozí generace sunarové éry, kdy si ženy kojení tak trochu vyzkoušely, ale v podstatě záhy přecházely na "lepší" nám podpory moc neposkytne. Nemůžou za to. Samozřejmě i tehdy existovaly ženy, které kojily a dnes jsou stále skálopevně přesvědčeny, že to bylo to nejlepší navzdory všemu. Díky za ně.

Mateřské mléko - kvalitní, nezpochybnitelná, dokonalá, zdravá a de facto funkční potravina (tedy taková, která je prospěšná tělu i duši), která nestojí zcela nic. Dostupné je v té nejkrásnější podobě, z matčina prsu ihned jak se miminko narodí, až po tu dobu, kdy je mamince i dítěti libo toto zázračné pouto mezi nimi zachovávat. V žádném případě tedy hranice 6 měsíců, která je doporučována pro plné kojení, tj. takové, kdy dítě nepřijímá nic jiného než mateřské mléko, není hranicí, kdy by se kojení mělo začít omezovat, či dokonce ukončit. Tato hranice je určena pouze pro to, že v tomto věku je dítě a jeho trávicí trakt připravené ochutnat i jinou stravu. Ochutnávat v tom nejužším slova smyslu. Není nutné nahrazovat jedno kojení, což ostatně vychází ze zvyku, musím podotknout velmi nepřirozeného, že kojení má určitý řád, tak jak se doporučuje v porodnicích - po 2-3 hodinách. Pokud kojí ženy tak, jak její dítě očekává, tedy kdykoliv si řekne, bez ohledu na čas mezi kojením i při kojení, bez jakéhokoliv omezování, pak může jinou potravinu nabízet, nikoliv však nutit. Není třeba si dělat obavy, když vaše dítě odmítá cokoliv jiného než vaše mléko, nakojte ho a zkuste zase za čas, je skutečně ve fázi ochutnávání, objevování, mělo by to být pro obě strany něco příjemného, nikoliv stresujícího. To nejlepší si dítě pořád bere z vás a budete-li kojit tak, že mu to nebudete nikterak omezovat, bude krásně prospívat jak fyzicky, tak duševně. Mateřské mléko potřebuje dítě stále a stále je pro něj tou nejlepší potravinou. Funkční potravinou. To, co je navíc, berte jako cestu objevování něčeho nového, nových konzistencí, chutí, barev i forem. Rozhodně sem ale nepatří láhev s umělým mlékem! Není pravdou, že vaše mléko už dítěti ve věku starším šesti měsíců, dvanácti i déle nedává "nic". Stále a pořád, i u kojených batolat dochází k předávání toho nejlepšího, co může být. Něčeho zkrátka nenahraditelného. Pořád je mateřské mléko živou substancí, která své složení mění dle potřeb vašeho potomka. Stále, dokonce i ve třech a více letech. Hranice, do kdy bude matka kojit své dítě, je jen a jen na nich dvou, je to oboustranná harmonie, do které nikdo třetí nemá co mluvit.

Někdy můžeme slyšet v souvislosti s kojením batolat, že se hovoří o zvyku, nebo dokonce závislosti. Pravdou je vlastně opak, tedy že kojené děti jsou v budoucnosti méně závislé a více samostatné než ty nekojené. Závislost je daná jen tím, že je to jen máma a nikdo jiný, kdo může takto dítě nakrmit, což vyžaduje být s ním. To by ale neměl být problém, nevěřím, že toužíme po dětech a životě s nimi, abychom pak mohly být bez nich. To si trochu odporuje, nemyslíte? Neznamená to však, že maminka nemá prostor k odpočinku, to samozřejmě má a je to žádoucí. Čas strávený s tátou, nebo babičkou je pro batole taky velmi cenný a přínosný. Myslím, že u batolat a větších dětí lze nalézt cestu mezi těmito dvěma rovinami. Péčí o ratolest, včetně kojení a odpočinku, a plné relaxaci se sebou samou. Neexistuje univerzální návod, žijeme odlišné životy, ale v každém z nich lze tyto roviny vybalancovat. Bezpochyby.

Děkuji všem ženám, které své děti kojí! Markéta

Pozn. Nebylo prokázáno, že jsou děti schopny vstřebat vyšší množství železa a jiných látek z pokračovacích mlék a že jsou pokračovací mléka zdraví prospěšná.