Otázky a odpovědi

Na co se nejvíc ptáte

Zde najdete odpovědi na ty nejčastější otázky související s kojením. Pokud tu nenajdete odpověď právě na tu vaši otázku a máte pocit, že sem patří, napište nám na  prirozenekojeni@gmail.com Přidáme ji do našeho seznamu. Pokud potřebujete osobní podporu nebo máte dotaz, na který potřebujete odpověď akutně, kontaktujte některou z poradkyní ve vašem okolí nebo se přijďte zeptat do facebookové skupiny Podpora kojení.




Jak poznám, že se miminko chce kojit?

Děti nám dávají signály. Mluvit neumí, takže nám své potřeby dávají najevo pohybem nebo pláčem. Pokud vidíte, že se vaše dítko vrtí, otvírá pusu, začíná být neklidné, strká si pěstičky do pusinky (klidně i zdánlivě ze spánku), vrtí hlavou (jakoby hledá), to je ten pravý čas zkusit mu nabídnout kojení. Ideální je, když děťátko začnete kojit dřív než stihne začít plakat. A když vás, třeba v noci, probudí až ten pláč, prostě buďte co nejrychlejší :)

Jak často a jak dlouho mám svoje miminko kojit?

Tady je odpověď velmi jednoduchá. Kojte podle potřeb svého dítěte. A mějte na paměti, že děti se potřebují kojit nejen proto, že mají hlad nebo žízeň. Kojením dítě naplňuje nejen potřebu plného bříška, ale také potřebu být s mámou, potřebu kontaktu. Kontakt je dokonce pro vaše miminko tak důležitý, že mnohdy se děťátko chce kojit, přestože bříško už má plné, prostě se chce kojit jen proto, aby bylo s vámi (a tady je velmi dobré zapojit šátek nebo nosítko). Děti se také chtějí kojit kdykoli je něco trápí nebo bolí. Při kojení se vyplavuje hormon oxytocin, je to hormon, který tlumí bolest, uklidňuje, uvolňuje a navozuje libé pocity - proto se děti chtějí kojit i když nemají hlad nebo žízeň, ale něco je trápí. Kojení je láska, komunikace, blízkost a bezpečí - a těchto věcí se nemůžeme nabažit nebo si na ně zvyknout, nemohou nás rozmazlit, proto je nesmysl omezovat kojení nějakými časy a intervaly.

Jak poznám, že miminko vypilo dost?

Upřímně, to se moc poznat nedá, alespoň ne podle našich běžných měřítek - prsa nemají rysku. Na čem záleží je vaše miminko. Je spokojené? Čůrá? Má naplněnou i potřebu kontaktu? Pokud ano, vůbec neřešte otázku zda dost pije. Když má miminko naplněné svoje ostatní potřeby, je spokojené, čůrá (nebo kaká nebo obojí) neexistuje jediný důvod, proč by se od vás nemělo napít dostatečně. To že se chce kojit každou chvilku není známka hladu, ale touhy po kontaktu.


Usínám u kojení, co s tím? Pak nevím jak dlouho dítě pije a zda se napije dost.

Usnout u kojení je naprosto normální. Tak to nachystala příroda. Kojení je pro dítě čas aktivity a pro mámu čas odpočinku. Nemusíte sledovat kolik vaše miminko vypije. Ono to ani moc nejde, nemáme na prsou tu rysku a čísla. Když u sebe máte miminko v přirozené pozici, nemusíte se obávat, že by si nevzalo kolik potřebuje. Přirozená pozice na vašem těle dítě motivuje k tomu, aby pilo tak dlouho a tak často jak potřebuje. Tím, že v ní jste oba lehce vzpřímění, udrží dítě déle bdělé a aktivní, takže dítě pije déle a více. V noci prostě buďte spolu, klidně usínejte, věřte svému miminku, je plně kompetentní napít se tak jak potřebuje. Vy to sledovat nemusíte, vy můžete v klidu odpočívat.

Když usnu u kojení nemůžu už dát dítě zpátky do postýlky. Co když mu ve spánku ublížím? Co když si zvykne, co když už se nenaučí usínat jinak?

Miminku společným spaním neublížíte. Každá máma má svůj mateřský instink a je naladěná právě na to svoje miminko. Zkuste si dovolit usnout s kojícím se miminkem, uvidíte, že budete vzhůru jen se mrňous pohne. Ani miminko není ve vaší posteli úplně bezbranné - umí se vrtět a plakat a tak dá najevo jakékoli případné nepohodlí. Děti se mnohem lépe vyspí s rodiči než bez nich. Vaše vůně, pravidelný dech a tep dítě uklidňuje a zároveň motivuje, aby také pravidelně dýchalo. Zkuste se zamyslet jak se spí vám, když jste v posteli úplně sama a jak se vám spí, když je vedle vás partner. Miminko nezná nic jiného než vaši přítomnost a bez ní se prostě a jednoduše bojí. Jeden přemýšlivý tatínek mi kdysi říkal, jak jejich dcerka (tehdy asi měsíční miminko) hrozně špatně spí sama v postýlce. Jeho žena dcerku nakojila, dcerka se sama pustila, ale do deseti minut po položení zpátky do postýlky zase plakala. Tenhle muž na to šel, jak se říká, od lesa - v ložnici je v noci tma, je tam ticho a miminko je v postýlce samo - asi se bojí. Došlo mu, že by se asi taky bál, být takhle malý, sám a ve tmě. Poté co se přestali snažit děvčátko odkládat zpátky do postýlky, žena začala v klidu usínat během kojení, vyspali se všichni mnohem lépe a klidněji.

A k tomu zvykání a usínání u kojení, doporučuji přečtěte si krátkou poznámku Hanky Zámečníkové. Myslím, že když budete číst pozorně, odpověď tam najdete.

Miminko mi u kojení usíná. Co s tím?

To, že vaše děťátko během kojení usíná, pospává a nepije stále aktivně je normální. Pro dítě je kojení nejen příjem energie, ale také výdej. Je normální, že si děti potřebují dělat během kojení pauzy a odpočívat. Je normální a naprosto v pořádku, že se novorozené miminko napije trošku, pak na pár desítek minut usne a pak se zase trošku napije. Dokud bude vaše miminko u vás na hrudníku můžete si být jistá, že vypije co potřebuje. U vás má totiž příležitost pít kolik a kdy chce a zároveň i odpočívat jak potřebuje.

Kojím jen z jednoho prsu, musím dokrmovat?

Nemusíte, kojit pouze z jednoho prsu můžete s klidem a vašemu miminku to bude stačit. Zase platí neomezovat kojení a nesledovat intervaly. Ať už z jakéhokoli důvodu kojíte jen z jednoho prsu, i tak si dítě dokáže vzít vše co potřebuje.